Eliška Ehrenbergerová: „Stačí dvacet sekund!“

Eliška Ehrenbergerová: „Stačí dvacet sekund!“

Děsí vás představa ledové sprchy a kroutíte hlavou nad partou šílenců, která se uprostřed třeskutých mrazů nadšeně vrhá do rybníka? Oni nejspíš moc dobře vědí, proč to dělají! A stejně tak to ví i Eliška Ehrenbergerová, certifikovaná instruktorka Wim Hof metody a průvodkyně světem chladu a otužování. Proč si dopřát ledovou sprchu? Proč své tělo vystavit diskomfortu v podobě studené vody? Co dokáže udělat otužování s naší figurou? A co teprve s naší myslí?! Nejen o tom si povídáme v podcastu Energiemi.

Otužování je cestou k pevnému zdraví a dlouhému životu, to věděli už naši předci. A moderní věda jim dává za pravdu. Jen je zapotřebí přistupovat ke všemu s rozmyslem a nevyhánět to do extrémů. A to platí i při otužování. Jak začít? Kolik minut (nebo dokonce sekund) stačí, abychom mohli využívat benefity, které chladná voda přináší? A není otužování v dnešní stresující a rychlé době jen další stres, který si do života přinášíme?

„Jedním z nejčastějších stresů, který v dnešní době zažíváme, jsou naše vlastní myšlenky. Myšlenky, které si vytváříme ohledně minulosti, budoucnosti a tvorba scénářů, které se nedějí. Když se ponoříme do studené vody, tak je nám jedno, že nemáme zaplacené složenky nebo nějaká hloupá hádka. Je to „proplesk“ do přítomnosti a zastavení koloběhu myšlenek, které nás vyčerpávají.“

Otužování posiluje imunitu, zmírňuje bolesti zad, zlepšuje fyzickou výkonnost, aktivizuje metabolismus nebo tonizuje pokožku. Těch benefitů, které nám přináší studená voda, je opravdu spousta! Může nám ale otužování třeba taky ublížit? Jak často bychom své tělo měli vystavovat chladu? A může nás to třeba taky časem přestat bavit?

 „Všechno je nástroj a všechno má svou dobu, kdy nám to dává benefity a smysl. Vždycky si sáhneme po tom, co v danou chvíli potřebujeme, a když to splní své poslání, tak to můžeme přestat aplikovat.“

 

ELIŠKA EHRENBERGEROVÁ

Průvodkyně ke klidné mysli a zdravému tělu, certifikovaná instruktorka Wim Hof metody, praktikantka buněčného kvantového léčení. Žena, která opustila sebedestruktivní vzorce a našla hodnotu ve znalosti, jak účinně regulovat nervový systém a následovat srdce. Závodila (a velmi úspěšně!) v kulturistice, to se však brzy ukázalo jako silně sebe destruktivní záliba, která vedla k úzkostem, nespavosti, nepřijímání vlastního těla a touze ho neustále zdokonalovat. Jednoho dne objevila knihu Wima Hofa  a okamžitě pochopila, že to je její cesta. Vzhledem k tomu, že je to žena činu, záhy se přihlásila na instruktorský výcvik této metody, protože v ní viděla velký potenciál, jak pomoci sama sobě i ostatním lidem. A to teď také dělá! Nespočet hodin vlastní praxe dechových cvičení, meditace a chladové terapie ji pomohly zregulovat nervový systém a navrátit pocit bezpečí v dříve absolutně vystresovaném těle. Podařilo se jí všechny zdravotní následky extrémního sportu zvrátit, zmizely problémy se spánkem, jí bez výčitek svědomí a ke svému vlastnímu tělu je laskavá a vstřícná.

 

 

 

 

 

Podcast


Spotify iTunes

Partneři podcastu