Marcela Kotková: „Ženské tělo potřebuje více tuku! Jinak si koleduje  o malér.“

Marcela Kotková: „Ženské tělo potřebuje více tuku! Jinak si koleduje o malér.“

Žena a muž. Dva různé živočišné druhy. Jaký je rozdíl mezi spalováním muže a ženy? Kdo se lépe popasuje s dietou? Jak pracovat s chutěmi, které se u žen v průběhu měsíce dost mění? Jak je to s cvičením během periody? Co se může stát, když žena zhubne příliš a má nízké procento tuku? Nejen o tom jsme si povídaly s výživou poradkyní, fitness trenérkou a mezinárodní závodnicí v Bikiny Fitness.

Je asi jen málo žen, které by byly vyloženě spokojené se svou váhou. Opakovaně se snaží hubnout, podléhají módním dietám, svou hmotnost řeší s kamarádkami a o tom, že se rozhodly shodit nějaké to kilo, ví jejich široké okolí. Zatímco muži většinou pár kilo navíc vůbec neřeší. Začnou hubnout až ve chvíli, kdy tato kila mohou znamenat zdravotní problém, nebo jim jinak překáží. A když už se pustí do redukce, jde jim to tak nějak rychleji a snáze.

„Chlapi se pustí do diety a po dvou dnech už to jde poznat. Zatímco u žen je hubnutí pomalejší a delší.“

Tělo většiny mužů má méně tělesného tuku a více svalů. To znamená, že mají vyšší bazální metabolismus než ženy. Co je to ale vlastně ten bazální metabolismus? Jak to udělat, aby žena mohla jíst podobně jako muž, a přitom nepřibírala? A jaký je rozdíl mezi hubnutím mužů a žen?

Většina žen, které se ke mně dostaly, jedly hodně málo. Musela jsem je, takzvaně rozjíst. A toho se všichni děsí. Bojí se, že začnou jíst a budou přibírat. A pak jsou překvapené, že jí mnohem více a přitom hubnou.“

Přibírání během periody je naprosto běžné a potýká se s ním většina žen. Za nárůst váhy může většinou jen přebytečná voda, kterou tělo postupně samovolně vyloučí. Co jíst, abychom omezily zadržování vody? Jak bojovat s chutěmi, které se v průběhu měsíce mění? A jak se popasovat s tím, že ručička na váze ukazuje více, než bychom chtěly?

„Váha je jen číslo! Před menstruací může žena vážit i o dvě kila víc. Je to běžný jev a je to v pořádku. V průběhu měsíce váha úplně běžně kolísá.“

  MARCELA KOTKOVÁ

Výživová poradkyně, fitness coach a trenérka skupinových lekcí jako je tabata, LatinoFit Dance , Kangoojumping. Momentálně se nejvíce věnuje programu PedroFit, kde pomáhá klientům v jejich cestě ke zdravému životnímu stylu. Marcela je taky mezinárodní závodnicí v Bikiny Fitness IFBB. V této kategorii závodí  od roku 2017.

https://www.instagram.com/marcela_kotek/?hl=cs

https://www.vyziva-emko.cz/

 

 

 

Podcast


Spotify iTunes

Partneři podcastu