Margit Slimáková:,,I svíčková může být kvalitním a vyváženým jídlem.“

Margit Slimáková:,,I svíčková může být kvalitním a vyváženým jídlem.“

Českou kuchyni by za dietní považoval jen málokdo. Svíčková se šesti, guláš, nebo knedlo vepřo zelo... Pokrmy, které ke štíhlé figuře nejspíš nepovedou. Nebo je tomu jinak? Může být typická česká kuchyně zdraví prospěšná? Jakou roli hrají v jídelníčku polévky? A proč se s chutí zakousnout do chleba s máslem? Nejen o tom jsme si povídaly s dietoložkou, blogerkou a propagátorkou zdravotní prevence Margit Slimákovou.

Trend zdravého stravování se projevuje i v české kuchyni. Ze zahraničí k nám přichází mnoho exotických potravin, které mají posílit naše zdraví. Mnohdy je ale lepší sáhnout po tom, co máme přímo pod nosem. Skutečné jídlo, lokální a sezónní je pro nás nejprospěšnější!

„Poctivý český chleba do našeho jídelníčku patří!“

Pšenice, mouka a lepek. V posledních letech velmi kontroverzní téma. Lepek je označován za strůjce všech zdravotních obtíží, viníka a spouštěče osteoporózy, schizofrenie, epilepsie a trávicích obtíží. A přitom jsou obiloviny nedílnou součástí našeho jídelníčku už po tisíce let. Máme ze svého jídelníčku vysazovat lepek, abychom posílili své zdraví a zabránili všem chorobám?

„Je zbytečné, aby zdravý člověk ze svého jídelníčku vysazoval lepek. Veškeré stravovací omezení v nás vyvolává stres. V dnešní době jsme neustále pod tlakem a stres zažíváme dnes a denně. Není třeba si ho přidávat ještě v podobě jídla. To je to, co nám škodí nejvíc.“

 

PharmDr. MARGIT SLIMÁKOVÁ

Dietoložka, bloggerka a propagátorka zdravotní prevence. Autorka bestsellerů „Velmi osobní kniha o zdraví“ a „Osobní receptář pro zdraví a pohodu“ a výživového doporučení Zdravý talíř. Zakladatelka 1. českého think tanku Globopol věnujícího se tématům zdravotní prevence a výživy. Vystudovala farmacii, dietologii v USA a četné certifikované kurzy. Pravidelně publikuje a přednáší, natáčí podcasty, propaguje zdravou výživu pro školy a nemocnice. Ve své praxi využívá osvědčené poznatky ze všech oblastí medicíny. 

Podle průzkumu nezávislé mezinárodní organizace Ashoka je nejvlivnější českou expertkou v oblasti zdravého životního stylu, zdravé výživy a přístupu ke zdravotní péči.  www.margit.cz

 

 

Podcast


Spotify iTunes