Petra Pastorová: „Když už nemůžu, tak si lehnu a spím.“

Petra Pastorová: „Když už nemůžu, tak si lehnu a spím.“

Běh. Náročná sportovní disciplína, kterou jedni nenávidí a druzí milují. A mezi běžce, kteří absolutně propadli této vášni a fenoménu patří i Petra Pastorová, jejíž krédo zní: ,,Když běžím, žiju!“. Jak se k běhu dostala? Co ji běh přináší? Jak zvládá křehký ženský organismus enormní fyzickou zátěž? Jak moc si musí hlídat své stravování? A jaký je rozdíl mezi českými a zahraničními běžeckými soutěžemi? Nejen o tom jsme si povídali s pětinásobnou mistryní České republiky v maratonu.

Běh miluje odmalička. Jako dítě musela každé ráno sprintovat se svým starším bratrem na nádraží. To ještě netušila, že se jednou postaví na stupně vítězů jako Mistryně ČR v maratonu a půlmaratonu.

Začínala jsem běhat až po třech dětech a chodila jsem se tzv.  vyběhat a vyčistit.  To je důvod, proč to i dnes dělá většina běžců. Hlavním cílem je vyčistit si hlavu.“

Patří mezi sportovce, kteří spojili dohromady dvě velké vášně-sport a cestování. Má ráda závody v zahraničí, protože přináší možnost poznávat i jiné kultury. To je také spojeno s nečekanými situacemi a zážitky. Když vycestovala trénovat do Maroka, netušila, že místo několika týdnů stráví v této zemi měsíce.

„Rozdíl mezi závody u nás a v zahraničí je velký. Organizace, zázemí i propagace.  Spojení závodění a cestování je opravdu úžasné. Ale například ve slunečné Seville jsem se spálila tak, že to bylo vidět i na všech fotkách ze závodu.“

Běhání miluje a chce přenášet a zprostředkovávat tuto radost i dalším běžcům. A to je hlavní důvod, proč organizuje Ostrava City Maraton. Se závodem je ale spojená spousta starostí a organizačních povinností, které jsou s tréninkovým režimem vrcholové sportovkyně jen obtížně slučitelné. Ale když je v projektu radost, motivace, vášeň a láska k běhu, výsledek se dostaví. I proto je Ostrava City Maraton tak populární.

„Díky tomuto závodu se potkávám se zajímavými lidmi, můžu motivovat své svěřence, protože sama trénuji a vidím, že to vše dává smysl.“

 

Petra Pastorová

Pětinásobná mistryně České republiky v maratonu, dvojnásobná mistryně České republiky v půlmaratonu.  Uběhla maratonský čas za 2:36:44, a tím se zapsala jako šestá nejrychlejší vytrvalostní běžkyně v České republice vůbec. Ředitelka a organizátorka populárního Ostrava City Maratonu. Vášnivá běžkyně a cestovatelka.

www.ostravacitymaraton.cz

 

Podcast


Spotify iTunes

Partneři podcastu