V posledních letech se stále více lidí vrací k přírodním a tzv. alternativním cestám. Ačkoliv ona alternativní větev je tady s námi tisíce let a je velmi dobře prozkoumána. Znovu teď objevujeme sílu bylinek, léčivých rostlin i tradičních postupů, které byly po generace přirozenou součástí péče o zdraví. Proč se dneska tolik lidí vrací k přírodní léčbě? Je to jenom trend, nebo smysluplná cesta? Jak můžou bylinky konkurovat moderní medicíně? Je vůbec důležitá konkurence, nebo spíše spolupráce? A proč se staré zkušenosti našich předků znovu dostávají do popředí?
„Přestávají fungovat staré vzorce, ve kterých jsme dříve fungovali. Mění se i náš pohled na systém zdravotnictví, na který jsme byli zvyklí. Život nás někdy vede zpět k místům a způsobům, odkud jsme vyšli, protože tam se může skrývat prostor pro uzdravení.“
Naše tělo bylo po tisíce let přirozeně propojené s přírodou. Lidé dobře věděli, které rostliny jim pomůžou při trávení, nachlazení nebo únavě. Dneska kolem nich často jenom projdeme, aniž bychom tušili, jakou sílu v sobě ukrývají. Které bylinky patří mezi ty nejprospěšnější? Proč jsou pro naše trávení tak důležité právě hořké chutě? A může být obyčejná pampeliška ve skutečnosti mnohem cennější, než si většina z nás myslí?
„Obecně jsou velmi prospěšné hořké byliny. Můžete si představit, že v určitý moment můžete na louce sbírat rostliny s hořkou chutí, které tělu prospívají. Typickým příkladem je pampeliška, která je velmi všestranná rostlina. Její květy lze využít například na výrobu medu a jsou jedlé, stejně jako další části rostliny, pokud jsou sbírány na čistém místě. Listy pampelišky podporují tvorbu žluči a přirozeně stimulují trávení i tvorbu trávicích enzymů.“


ANETA BENEDIKTOVÁ
Bylinářka, terapeutka a jedna z nejvýraznějších osobností české přírodní medicíny. Je zakladatelkou společnosti Serafin a autorkou receptur čajů, tinktur, kapslí i dalších přírodních produktů, které vycházejí z dlouholetých zkušeností s fytoterapií a celostním přístupem ke zdraví. Věnuje se odbornému poradenství, je garantkou odbornosti společnosti Serafin a své znalosti předává také prostřednictvím knihy Kniha přírodní léčby. Ve své práci propojuje tradiční bylinkářství, zkušenosti moderního zdravotnictví i hluboké porozumění vztahu mezi tělem, psychikou a životním příběhem člověka.
Původně chtěla studovat medicínu, život ji ale zavedl jinou cestou. Pracovala jako zdravotní sestra, postupně se učila od lékařů, zkušených bylinářů i osobností alternativní medicíny. Sama říká, že více než diplomům věří skutečným znalostem, pokoře a každodenní práci s lidmi. Její profesní směřování ovlivnili mimo jiné významní čeští bylináři, odborníci na tradiční čínskou medicínu i buddhističtí učitelé, kteří jí pomohli vytvořit vlastní pohled na zdraví jako na propojení těla, mysli a životních souvislostí.