Kateřina Polomská: „Tantra není jen o orgasmu a jóga není jen o pohybu.“

Kateřina Polomská: „Tantra není jen o orgasmu a jóga není jen o pohybu.“

Jóga. Cvičení, ze kterého se v posledních letech stal obrovský trend. Jóga má ale mnohem větší přesah. Není jen o pohybu a pevném těle, ale hlavně o utišení mysli, klidu a meditaci. Proč vůbec chodit na jógu? Co si z lekce můžeme odnést do běžného života? Jak se na lekci oblíknout? A co má společného jóga s tantrou a milostným životem? Nejen o tom jsme si povídaly s lektorkou jógy Kateřinou Polomskou.

Jóga je pro mnoho lidí více než jen fyzické cvičení. Je to způsob života, který se soustředí na osobní růst a sebepoznání. Praxe jógy může pomoci lidem nalézt vnitřní klid a vyrovnat se s výzvami, které nám život přináší.

„Spousta lidí chodí na jógu, protože je to známka vyrovnanosti. Je to trend. Do reálného života si ale nic nevezmou. Já jsem ze začátku chodila na jógu, protože jsem nechtěla být tlustá a chtěla jsem si dát nohy za hlavu. Na józe se má, ale člověk učit, jak pracovat se svou myslí.“

V dnešní hektické době, kdy máme všichni spoustu povinností a plnou hlavu starostí, je důležité umět se zastavit, být v přítomném okamžiku a urovnat si myšlenky. Především aktivní lidé a sportovci, kteří jedou každý den na plný výkon, potřebují občas vypnout nebo se alespoň restartovat.

„Pokud člověk neodpočívá, nemá šanci na regeneraci. To platí nejen pro tělo, ale i pro mysl. Jóga by měla být i o tom, zamyslet se, co potřebujeme. Aktivní člověk by měl zvolnit a uklidnit hlavu i za cenu toho, že ho cvičení jógy nebude ze začátku bavit. Každý z nás se totiž potřebuje občas zastavit.“

Jóga je synonymem pro sjednocení, spojení, rovnováhu a vyváženost. Není to jen pozdrav slunci a další ásany – tedy jógové pozice.

„Jóga může být terapií. Je to nástroj pro rozvoj a seberealizaci. Nástroj pro broušení diamantu, který je v každém z nás. Nejsme jen fyzické tělo. Jsme mnohem víc. Fyzické tělo je jen vstupní brána, a to nejlepší se ukrývá za ní.“

Není to ani jen „protahování pro holky“ a spiritualita. Může vám pomoci v mnoha směrech. Důležité je nenechat se odradit a minimálně to vyzkoušet.

 „To, co vidíme na Instagramu není vždycky pravda. Na první lekci po vás nikdo nebude chtít stojku na hlavě. Porovnávejte se vždy jen sami se sebou. Pokud vás bolí záda a jóga vám pomůže, k čemu by vám pak bylo, že se dokážete postavit na hlavu.“

 

KATEŘINA POLOMSKÁ
Lektorka jógy, majitelka jógového studia Freedom a psí máma. Katka je také vášnivou cestovatelkou a sama o sobě říká, že je živel, miluje život a přeje si, aby to tak díky józe měl každý.  S jógou se poznala v Americe, kde v devatenácti šla na svou první lekci Hot jógy. A tehdy si ji zamilovala! Postupem času se stala lektorkou, která nehaní žádný styl ani druh jógy. Snaží se o to, aby jóga nebyla chápána pouze jako protažení, nebo prostředek k pevnému zadku. Jóga má pro ni daleko větší přesah. Věnuje se také individuální pohybové terapii a individuálním lekcím jógy pro veřejnost i lektory. Její učení vychází z jógy, tantry a ajurvédy. Věří, že jóga pomáhá odemknout to nejlepší v nás, a díky tomu můžeme žít nádherný a naplněný život.

https://www.jogafrydekmistek.cz/

https://www.instagram.com/joganacestach/

 

Podcast


Spotify iTunes

Partneři podcastu