Lilia Khousnoutdinova: „Rozvod a rozchod není selhání. Často je to nejlepší rozhodnutí, které může být velmi přínosné.“

Lilia Khousnoutdinova: „Rozvod a rozchod není selhání. Často je to nejlepší rozhodnutí, které může být velmi přínosné.“

Lilia Khousnoutdinova, publicistka, iniciátorka osvětových programů a kampaní zaměřených na rovné příležitosti žen a mužů. Vystudovala historii a politologii na Oxfordu a dostala se až k ceremoniím, porodnictví a aktivismu. A právě o rituálech, ceremoniích jsme si spolu povídaly. Taky o partnerství, manželství, svatbě i rozvodu. O potřebné sexualitě, intimitě, vášni i vděčnosti. A nejen o tom!

Dnešní doba je rychlá, svižná a máme co dělat, abychom udržely tempo. Zvládat domácnost, práci, budovat kariéru, věnovat se koníčkům, samy sobě, partnerství, dětem, svému zdraví, a ještě k tomu se orientovat v aktuálních trendech. Prostě tlak na výkon je enormní. A taky na to, abychom byly za všech okolností perfektní a dokonalé. Anebo raději ne?

„Žádná superwoman neexistuje. My ženy po sobě chceme věci, kterých nelze dosáhnout. Pracovat, jako bychom neměly děti. Být s dětmi, jako bychom nepracovaly. Starat se o domácnost tak, jako bychom neměly už vůbec nic jiného na práci. To je prostě blbost! Nejde dělat několik prací najednou, a zároveň nevyhořet. Je to stav, který není dlouhodobě udržitelný.“

Odpočinek je zcela zásadní pro spokojené fungování po všech stránkách. Zatímco většinou máme tendenci jet na plný plyn, stále růst a zvládat větší tempo a výkon, odpočinek a relax bývá často velmi opomíjený. A přitom je naprosto klíčový. Kdy je ideální odpočívat v rámci ženského cyklu? A kdy bychom si měli dát pohov v průběhu roku? Proč se pořád za něčím honíme a často zapomínáme na to, že bychom měli vypnout?

„V dnešním světě je jednoduché sklouznout do iluze nesmrtelnosti. Bohužel. Přitom uvědomění si smrtelnosti nám pomáhá skutečně žít. Života si užívat. A být za něj vděční.“

 

LILIA KHOUSNOUTDINOVA

 Lilia vystudovala politologii a historii na univerzitě v Oxfordu. Následně přidala Gender & Development na „LSE“. Do veřejného prostoru vstupuje jako podnikatelka, publicistka, iniciátorka osvětových programů a kampaní zaměřených na rovné příležitosti žen a mužů, reprodukci, ženské tělo a svobodnou volbu.

Je spoluzakladatelkou firmy Ecstatic s.r.o. Ve spolupráci vytvořila vzdělávací koncept výcviku pro kněžky a ceremonialistky. Založila Nadační fond Propolis 33, který se v současnosti aktivně podílí na proměně českého porodnictví. Je spoluautorkou šesti knih s ženskou tematikou, včetně velmi populárních knih Ženské příběhy, Jsem žena, jsem bohyně nebo Novodobé ženské rituály.

Je hluboce zamilovaná do Bhútánu, kam organizuje výpravy, a který podporuje v rámci hned několika projektů. 

 

Podcast


Spotify iTunes

Partneři podcastu