Miloš Škorpil: „Běh nemá být utrpení!“

Miloš Škorpil: „Běh nemá být utrpení!“

Známý ultramaratonec, propagátor a trenér běhu, zakladatel běžecké školy a věčný optimista. Miloš Škorpil. A právě s ním jsme si povídali o lásce k běhu, o tom, proč mnohé z nás běh „bolí“, a co udělat pro to, aby z bolesti vznikla radost s vášeň. Jak je to s během se sluchátky? Musí mít běžec excelentní vyváženou stravu? A co různé vychytávky v podobě, hodinek a krokoměrů – potřebujeme je? Nejen to nám prozradila tato běžecká legenda!

Běhat člověk může začít v každém věku i s téměř každou váhou. Stačí jen vědět, jak na to. Miloš Škorpil se do svých běžeckých tenisek sice obul už v mládí a za okolností, které byly poměrně šokující a traumatické. Miloš Škorpil je tak opět potvrzením toho, že z nějvětších životních ran a bolestí vznikají největší úspěchy a vášně.

Součástí pohybu a sportovních aktivit je většinou taky vyvážená strava a jídelníček. A i když je Milošova žena Dana výživou poradkyní, s chutí si dopřejí jídla, která by za racionální označil jen málokdo. Je třeba si úzkostlivě hlídat sportovní jídelníček? Co si Miloš po běhu nejraději dopřeje? A s jakými specialitami a kuriozitami se setkal na mezinárodních soutěžích? Na co by si běžci měli před sportem dávat pozor, aby je tělesné pochody brzy neodvedly mimo trať?

„Oblíbené jídlo běžců je smažák!“

Sociální sítě a moderní technologie jsou fenoménem dnešní doby. Využíváme je denně. Instagram, stories, chytré hodinky a aplikace, které nám analyzují sportovní výkony. I Miloš Škorpil využívá, aktivně a rád, vymoženosti moderní techniky. Jak najít balanc ve světě socíálních sítí? A jak si užívat reálný přítomný okamžik? Co sledovat na hodinkách? A kdy je sundat a úplně na ně zapomenout?

„Sociální sítě a chytré hodinky jsou skvělými pomocníky. Můžeme se díky nim motivovat, ovlivňovat, sdílet své vlastni zkušenosti. Sociální sítě a moderní technika – výborný sluha, ale zlý pán. Neměli bychom jim podlehnout.“

 

 

MILOŠ ŠKORPIL

Bez nadsázky se o něm dá říct, že je mužem, který rozběhal Česko a mnozí běžci jej považují za svého guru. Česko také třikrát na jeden zátah proběhl, dvakrát se stal mistrem republiky v běhu na 24 hodin. Je neúnavným propagátorem pohybu a zdravého životního stylu. Jako trenér jde sám příkladem. Absolvoval Spartathlon (trasu, který je dlouhá 246km), vyběhl z Prahy až na Sněžku, zaběhl si z Prahy do Vídně a své běžecké zkušenosti teď předává dál. Je zakladatelem běžecké školy a autorem mnoha knih o běhu a radosti z pohybu.

 

Podcast


Spotify iTunes