Zuzana Novotná: „Studie jsou důležité, ale někdy stačí selský rozum a zkušenosti našich předků.“

Zuzana Novotná: „Studie jsou důležité, ale někdy stačí selský rozum a zkušenosti našich předků.“

Používat celoročně SPF a nosit sluneční brýle? Vystavovat se slunci, nebo se před ním raději chránit? Můžeme kupovat doplňky stravy v supermarketech a mohou nahradit léky? Zaděláváme si přemírou konzumace doplňků jen na předraženou moč? Proč jíst játrovou paštiku? A potřebujeme mít opravdu na všechno studie? Tak nejen o tom jsme si povídali se Zuzkou Novotnou alias Mudrující medičkou.

V dalším podcastu Energiemi jsme přivítali Zuzanu Novotnou, propagátorku životního stylu non toxic, dvojnásobnou maminku, blogerku a influencerku, která o sobě říká, že tvoří most mezi lesanama a evidence-based medicine. Musíme brát doplňky stravy? A jaké? Můžeme si je koupit třeba v supermarketu? Kupujeme vitamíny a minerály, protože je opravdu potřebujeme, nebo si jenom koledujeme o předraženou moč?

„Je fajn, že doplňky stravy máme. Je to taková daň za náš životní styl. Máme spoustu povinností, věnujeme svůj čas různorodým aktivitám a vlastně nás to i baví. Je potom snazší zajít si koupit rakytník v kapsli, než ho jít sbírat na zahradu, kterou dost možná ani nemáme.“

Ženy a železo. Téma, které možná zní jako scéna z futuristického filmu, ale je to realita všedního dne. Když měsíční cyklus zaklepe na dveře, tělo se někdy rozhodne, že si trochu toho železa přibalí na cestu. Výsledek? Nedostatek, který může způsobit únavu, bledost nebo třeba taky neodolatelnou chuť na špenát. Musíme my ženy doplňovat železo? Dá se jednoduše zjistit, jak jsme na tom s tímto minerálem? A hrozí nám chudokrevnost kvůli tomu, že každý měsíc přichází menstruace?


„My ženy díky menstruaci každý měsíc nějakou krev ztrácíme a většinou to nebývá problém. Historicky ženy fungují a neumírají, protože menstruují.“


ZUZANA NOVOTNÁ

Zuzana Novotná je propagátorkou non toxic životního stylu, dvojnásobnou maminkou, blogerkou a influencerku. Ve svém volném čase se věnuje šíření povědomí o zdravém životním stylu. S humorem a nadhledem radí svým sledujícím, jak žít zdravěji, aniž by museli utrácet hromady peněz. Její blog „Medička mudruje“ je plný praktických rad a tipů na téma zdraví, biohacking, bio, eko a non toxic. Zuzka se snaží propojit tradiční přístupy s moderní medicínou a přináší tak čerstvý pohled na zdraví a životní styl. Miluje přírodu, procházky a objevování nových věcí, které může přinést do svého života i životů svých sledujících.

https://www.instagram.com/medickamudruje/

Podcast


Spotify iTunes

Partneři podcastu