Michal Bartoš: „Kompromis je zabiják vztahů.“

Michal Bartoš: „Kompromis je zabiják vztahů.“

Jaký vztah je smysluplný? A kdy naopak ze vztahu raději odejít? Může fungovat vztah, kde žena „nosí kalhoty“? Jak se změnily vztahy za posledních 100 let? Jsou hádky a konflikty nedílnou součástí vztahu? A jde vůbec mít v dnešní době harmonický vztah? Nejen o vztazích, partnerské energii a o tom, co si navzájem předáváme, jsme si povídali s terapeutem Michalem Bartošem.

Žena patří do kuchyně a stará se o děti. Muž vydělává a nosí domů peníze. Stereotypy a škatulky, které jsme si převzali od našich předků. Role ženy a muže se nejen ve vztahu, ale i ve společnosti, za posledních pár let pořádně změnila. 

„Každý v sobě máme mužské i ženské části. Jsou v nějakém poměru unikátně namíchané. Je potřeba to přijmout. Přijmout se jako člověk – jako muž, jako žena. Ze sebepřijetí pak vzniká určitý typ sebedůvěry, který je  pro vztah důležitý.“

Najít si partnera, se kterým budete žít v symbióze, harmonii a zcela bez konfliktů. To zní jako pohádka. Není ale přece jen občas potřeba rozvířit vlny? Jsou hádky kořením vztahu? A co o partnerství vypovídá divoká italská domácnost?

„Když si najdeme partnera, se kterým budeme ladit úplně ve všem, velmi rychle se začneme nudit. Nebude tam přítomen prvek společného růstu, který je v nás jako lidská potřeba zakódovaný.“

Žijeme v uspěchané době. Máme plnou hlavu starostí, povinností, práce i úkolů, ketré musíme zvládnout a zdolat.  Může se tedy stát, že svůj vztah odsuneme na druhou ne-li třetí kolej. Zkrátka se sami sobě vzdalujeme. Jak najít zpátky cestu k intimitě a blízkosti? Co je to vůbec ta intimita? A jaký vliv má sexualita na naše partnerství?

„Pojem sexuality můžeme zredukovat na technické záležitosti a na to, jak sex oživit třeba prádlem. To jsou pěkné rady, které dost často vidíme v lifestylových časopisech. Takhle ale  blízkost nenavodíme. Je důležité, aby byl pro nás byl příjemný dotek od partnera. Začíná to interakcí s partnerem v průběhu dne. Není to až o nějakém večerním aktu, do kterého se pustíme ze zvyku a povinnosti.“

MICHAL BARTOŠ

Terapeut, lektor, inspirátor a spoluautor knih Smysluplné vztahy a Zrozeni k propojení, které se staly bestsellery. Mimo jiné je také manželem, rodičem, podnikatelem a cestovatelem, který se zajímá o filozofické, psychologické a duchovní směry.

https://www.mmbartosovi.cz/

https://www.facebook.com/michalvbartos/

 

Podcast


Spotify iTunes

Partneři podcastu