Sylvie Navarová: „Toxický optimismus je nový trend, který může vést ke spoustě psychických i fyzických problémů.“

Sylvie Navarová: „Toxický optimismus je nový trend, který může vést ke spoustě psychických i fyzických problémů.“

Tady a teď, mindfulness, přítomný okamžik. Fráze, které jsou v dnešní době dost nadužívané. Co ale dělat, když máme roztěkané myšlenky, uvažujeme nad spoustou úkolů anebo se v hlavě vracíme do minulosti? Co dělat, když nás pohlcují obavy a strachy? Jak důležitá je v našem životě dovolená? A co je to toxický optimismus? Nejen o tom jsme si povídaly s psycholožkou a koučkou Sylvií Navarovou.

Mindfulness, pojem, který můžeme do češtiny přeložit nejrůznějšími způsoby. Nejčastěji se mluví o všímavosti, nebo vnímání přítomnosti tady a teď. Jak může být mindfulness prospěšné a jaké zahrnuje techniky? Proč má náš dech kouzelnou moc? A proč je pro nás tak těžké nesoudit a nekritizovat?

„Nehodnotit je naší největší výzvou. Neřešit, jestli je to dobře, nebo špatně. Být jen pozorovatelem bez soudů.“

Změn se v našem životě přirozeně bojíme. Změny přinášejí neznámo. Ale změny jsou v našem životě zásadní a důležité. Když dlouho setrváváme ve stejné situaci, jedeme na autopilota a žijeme stereotypně, náš mozek začíná degenerovat. Je důležité vystavovat se pravidelně novým zkušenostem?  Proč bychom měli dělat věci jinak? A jak velkou roli hraje v našich životech dovolená?

„Dovolené se kdysi říkalo rekreace. Dovolená umožňuje znovu spuštění kreativity.“

Žijeme v době haterů a sociálních sítí, na kterých se každý může vyjadřovat ke všem a ke všemu. Když se podíváme do komentářů na veřejné profily, všimneme si diskuzí plných urážek, osočování a bezduché kritiky. Na opačné straně je pak proud tzv. Sluníčkářů. Lidí, kteří nepřiznají, že něco v životě vůbec může být špatně. Všechno je skvělé, úžasné, sluncem zalité, vše má svůj důvod. Všechno se děje tak, jak má... Co se může stát, když si nebudeme přiznávat reálné problémy? Proč máme tendenci se usmívat, i když se necítíme psychicky OK? A co je to toxický optimismus?

„Pokud si nepřipustíme negativní emoce, začnou se v nás neprožité zkušenosti a situace ukládat. V dlouhodobém horizontu se pak projeví jako úzkosti, deprese, nebo fyzické onemocnění.“

 

SYLVIE NAVAROVÁ

Psycholožka, koučka, supervizorka a kariérová poradkyně. Je majitelkou Školy manažerského rozvoje. Vytvořila a vede koučovací výcvik INTECO - Integrativní koučv Ostravě a v Brně. Nejraději se v pracovním čase věnuje péči o duševní zdraví klientů, vede rozvojové kurzy, externě přednáší na univerzitách a vystupuje na konferencích s příspěvky z psychoterapeutické a koučovací praxe.

Koučovací výcvik INTECO - Integrativní kouč a další výcvikové kurzy i z oblasti kariérového poradenství: https://smrov.cz/vycvik/

Jednodenní kurzy z oblasti psychologie a koučování pro práci s dětmi, teenagery a dospělými: https://cepsys.cz/kurzy/

Psychologické a rozvojové služby, odkazy na články a otázky a odpovědi na různá témata: https://sylvienavarova.cz/

 

 

 

 

Podcast


Spotify iTunes

Partneři podcastu