Tomáš Petreček: „Halucinace jsou součástí extrémních závodů“

Tomáš Petreček: „Halucinace jsou součástí extrémních závodů“

Horolezec, který vystoupal na Gašerbrum I a II, pokoušel se o vrcholy K2, Dhaulagiri nebo Nanga Parbat. Dlouholetý profesionální hasič. Pravidelný účastník extrémních závodů Adventure Race. Tomáš Petreček v osobním i profesním životě nashromáždil tolik nevšedních zkušeností, že má skutečně o čem vyprávět. A my jsme si s ním povídali v rámci podcastu Energiemi. Třeba o tom, proč překračuje limity a jak moc extrémní je jeho život. Nebo o tom, že bariéry si vytváříme jen ve své vlastní hlavě. Jak se jich zbavit? Jakou roli hrají v jeho zálibách a koníčcích halucinace?

Český horolezec a extrémní sportovec měl k pohybu od dětství hodně blízko. V patnácti složil na táboře zkoušku „Tři Orlí Pera.“ To znamenalo, že 24 hodin nejedl, moc nespal a musel celou dobu mlčet. Trochu se i bál, protože byla opravdu tma. Zjistil, že extrémy se mu líbí a začal délku dobrovolného překonávání sama sebe prodlužovat. K běhu a horskému kolu postupně přidal kajak, lezení, aikido a skialpy. Tomu všemu je ale zapotřebí obětovat kus svého života, spánku a taky třeba přizpůsobit jídlo, které je u extrémních sportovců velmi specifické. Co vůbec Tomáš jí? Jak vypadá jeho úplně běžný den? Byl třeba právě běh jeho dětskou láskou?

Ve škole jsem běh nesnášel. Když jsme museli běhat více než kilometr, a ještě k tomu na čas, bylo v tom víc odporu, než zájmu o sport.“

Život extrémního sportovce je prostě plný extrémů! S tím se ale taky pojí nevšední zážitky, spousta adrenalinu a taky euforie. V nesnadných podmínkách je zapotřebí překonávat sám sebe. Jít dobrovolně do diskomfortu a posouvat své hranice. Co všechno může člověk zažít na dobrodružných výpravách? Co se může stát v hlavě člověka, který celé dny nespí a překonává jednu obtížnou překážku za druhou? A jsou to vlastně limity, které nás omezují?

Limit je překážka, která na první pohled nejde překonat. Nebo my si zdánlivě myslíme, že nejde překonat. Brzdí nás a zastavuje. Limitů může být v životě spousta, nejen ve sportovním výkonu. Hlava je nejdůležitější článek celého těla.“

TOMÁŠ PETREČEK

Tomáš Petreček je horolezec, český reprezentant v extrémních sportech a profesionální hasič. Má za sebou mnoho výstupů v horách, a to včetně těch na osmitisícové vrcholy – Gasherbrum I a Gasherbrum II. Byl členem expedic, které se pokoušely o výstup na K2, Nanga Parbat nebo Dhaulágirí. Hranice lidských možností posouvá i v rámci závodů Adventure Race, kdy s čtyřčlenným týmem během několika dní urazí stovky kilometrů pěšky, na kole nebo v kajaku, aniž by prospali noc.

https://tomaspetrecek.cz/

Podcast


Spotify iTunes

Partneři podcastu